Collection: Chalk Synthesis Paint™
Wise Owl Chalk Synthesis Paint™ is a clay-based mineral paint that provides unbelievable adhesion, rich color pigmentation, and an incredibly smooth finish. It makes painting furniture simple and easy; it’s also perfect for creative blended, layered, or distressed finishes.
Be sure to seal your painted furniture with any of Wise Owl finishing products to protect your paint so it stands the test of time. To take your furniture painting to the next level, try it with one of Wise Owl's decadent glazes.
Available in pints, quarts, and limited colors in 8 oz. accent colors. A pint (16oz by volume) covers approximately 80 sq. ft. & a quart (32oz by volume) covers approximately 160 sq. ft.
Please note that colors will vary depending on your screen settings.
All sales are final.
-
Republic Red
- Regular price
- $24.50
- Regular price
-
- Sale price
- $24.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
NEW! Red Rock (8 oz. Accent)
- Regular price
- $15.50
- Regular price
-
- Sale price
- $15.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
NEW! Fireside (8 oz. Accent)
- Regular price
- $15.50
- Regular price
-
- Sale price
- $15.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Spanish Olive
- Regular price
- $24.50
- Regular price
-
- Sale price
- $24.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Tourmaline
- Regular price
- $24.50
- Regular price
-
- Sale price
- $24.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
NEW! Joshua Tree (8 oz. Accent)
- Regular price
- $15.50
- Regular price
-
- Sale price
- $15.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Dried Thyme
- Regular price
- $24.50
- Regular price
-
- Sale price
- $24.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Charleston Green
- Regular price
- $24.50
- Regular price
-
- Sale price
- $24.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Military Bronze
- Regular price
- $24.50
- Regular price
-
- Sale price
- $24.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Vintage Duck Egg
- Regular price
- $24.50
- Regular price
-
- Sale price
- $24.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Higgins Lake
- Regular price
- $24.50
- Regular price
-
- Sale price
- $24.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
River Rock
- Regular price
- $24.50
- Regular price
-
- Sale price
- $24.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Robbins Egg
- Regular price
- $24.50
- Regular price
-
- Sale price
- $24.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Mermaid Kiss
- Regular price
- $24.50
- Regular price
-
- Sale price
- $24.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
- Page 1 of 3
- Next page